Lepsza przyszłość. Wsparcie pomorskiej psychiatrii

12 grudnia 2025 roku w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Pan Krzysztof Sikorski Dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku  podpisał  z Panem Mieczysławem Strukiem – Marszałkiem Województwa Pomorskiego  umowę o powierzenie grantu w ramach projektu „Lepsza przyszłość. Wsparcie pomorskiej psychiatrii”. Realizowanego w ramach Przedsięwzięcia strategicznego pn. „Jakość i bezpieczeństwo w podmiotach leczniczych” ze środków programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027, Działanie 5.17. Usługi społeczne i zdrowotne, priorytetu 5 Fundusze europejskie dla silnego społecznie Pomorza Europejski Fundusz Społeczny Plus.

 lepsza_przyszlosc_tablica

Celem Projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców województwa pomorskiego poprzez podniesienie jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych. Powyższe nastąpi poprzez zwiększenie dostępu do spersonalizowanych usług zdrowotnych w formie zdeinstytucjonalizowanej osobom zaburzeniami psychicznymi oraz doświadczających kryzysu psychicznego. Ponadto projekt przyczyni się także do wzmocnienia potencjału podmiotów leczniczych działających wg. nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego, do rozwoju wysokiej jakości usług zdrowotnych odpowiadających potrzebom mieszkańców, poprzez poprawę stanu ich infrastruktury i wyposażenia. grantu jest poprawa dostępu do wysokiej jakości środowiskowych usług zdrowotnych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w województwie pomorskim.

 

W ramach otrzymanego grantu w wysokości 1 704 719,21 zł. Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku realizowane będą działania w dwóch obszarach wsparcia:

  1. Podniesienie jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych dla dzieci i młodzieży (w ramach nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego tj. I lub II poziom referencyjny) oraz wsparcie zaplecza organizacyjnego podmiotów udzielających tych świadczeń – Klub Młodego Pacjenta działania dedykowane dzieciom i młodzieży,

Podniesienie jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi (w ramach usług świadczonych w społeczności lokalnej tj. Centrum Zdrowia Psychicznego) oraz wsparcie zaplecza organizacyjnego podmiotów udzielających tych świadczeń – Klub Pacjenta. W ramach Klubu Pacjenta funkcjonować będą dwie grupy dla pacjentów. Jedna Grupa, która spotykać się będzie dwa razy w tygodniu w godzinach popołudniowych,  dedykowana jest  osobom z zaburzeniami psychicznymi. Druga grupa, której spotkania odbywać  się będą  raz w tygodniu w godzinach popołudniowych, dedykowana jest osobom 60+  z zaburzeniami funkcji poznawczych.